Wyzwanie – 40 dni z jogą nidrą „Odważ się odpocząć”

Wyzwanie – 40 dni z jogą nidrą „Odważ się odpocząć”
Jak jest wszyscy wiemy 😉 Czy mogłoby być lepiej? pewnie tak, ale jest jak jest i musimy sobie jakoś radzić z tym co mamy. Ba! Ja proponuję, żeby zrobić nawet coś więcej – postawić na siebie, przeznaczyć część z tego czasu tylko dla siebie, wykorzystać ten okres najlepiej jak tylko można, zatrzymując się naprawdę, zwalniając tempo. Świetnym sposobem na to jest joga nidra, dzięki której wprowadzamy swoje ciało i umysł w stan głębokiego odprężenia.
Stres, szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, wysokie wymagania (stawiane także przez siebie), przebodźcowanie, sprawiają, że żyjemy w ciągłym napięciu. Nawet kiedy mamy wolne nie potrafimy się zatrzymać, przestać działać, analizować, planować, gonić za czymś. Wiemy już, że większość chorób jest powodowanych właśnie przez stres. Ostatnimi czasy mamy plagę zachorowań na różnego rodzaju zapalenia i alergie, w tym choroby autoimmunologiczne, na które w 80% chorują kobiety. Naukowcy szukają odpowiedzi dlaczego tak jest, ale jeśli jesteś kobietą, myślę, że czujesz dlaczego tak może być 😉
Odpoczynek jest dla każdego człowieka niezbędny – odpoczynek w odpowiedniej ilości i jakości, w tym dobry, nieprzerwany sen i okresy nicnierobienia. Gdy odpoczywamy, temperatura ciała spada, mózg przechodzi na pracę w częstotliwościach delta, zapewniając organom wewnętrznym sprzyjające warunki do regeneracji. Jeśli w ciągu dnia jesteśmy ciągle aktywni, zużywamy zbyt dużo energii, mamy podwyższone tętno i poziom kortyzolu, a obniżony poziom melatoniny, do tego nadaktywny układ nerwowy i oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, która kontroluje naszą reakcję na stres, trawienie, układ odpornościowy, nastrój, emocje i seksualność. W rezultacie nie pozwalamy naszemu ciału odpocząć i zregenerować się, a nasze potrzeby spychamy na dalszy plan. Praktyki takie jak medytacja czy joga nidra dają ciału i umysłowi szansę na wyciszenie i ochłonięcie.
Ponadto zatrzymując się, wsłuchując w swój oddech i ciało, okazując mu miłość i szacunek, mamy szansę naprawdę usłyszeć siebie – swój wewnętrzny głos i odnaleźć swoją moc.
 
Na czym polega joga nidra?
Jest to niezwykle prosta praktyka – po prostu kładziesz się na plecach i podążasz za głosem prowadzącego. Ten głos prowadzi Cię z Twojego zajętego życia zewnętrznego do wewnętrznych zmysłów i zrelaksowanego podświadomego umysłu. Często przed sesją ustalasz swoją intencję, która jest pozytywną myślą, na której się koncentrujesz. Następnie przenosi się uwagę kolejno pomiędzy różnymi obszarami ciała, odpowiednio prowadzi oddech i za pomocą różnych technik afirmacji i wizualizacji kieruje się uwagą, tak aby pomóc Ci się zrelaksować, poczuć lżej i spokojniej.
 
Wyzwanie 40 dni z jogą nidrą
Chcę Was zaprosić do udziału w wyzwaniu opierającego się na programie „Odważ się odpocząć” stworzonego przez Karen Brody w książce „Joga nidra. Szybki relaks dla zmęczonych kobiet” (którą Wam polecam jeśli macie ochotę zgłębić temat). Sama autorka zachęca do tego aby się nim dzielić i praktykować wspólnie.
Celem wyzwania jest wyrobienie w sobie nawyku odpoczywania, dbania o siebie i swoją energię. A dbając o swoją energię, będziemy jej miały stopniowo coraz więcej, poczujemy się bardziej żywe, pełne, więcej nam się będzie chciało. Będziemy mogły przeznaczyć tą energię na tworzenie – pomysłów, idei, sztuki, wydarzeń, jedzenia, kreatywne wykorzystanie czasu ze sobą lub z rodziną, na swoje pasje, hobby, albo odkrycie ich, na sport i odkrywanie świata. Możliwości są nieograniczone – musisz tylko odpocząć 🙂 Codzienne spotkania na żywo będą okazją do wymiany spostrzeżeń, doświadczeń i umocnienia postanowienia.
 
Jak to wygląda?
Program składa się z trzech etapów:
Etap pierwszy: medytacja odpoczynku (ok 15-20 min)
Etap drugi: medytacja uwalniająca (ok 30 min)
Etap trzeci: medytacja przebudzająca (ok 40 min)
 
Oprócz spokojnego miejsca, kawałka podłogi, koca i poduszki pod głowę (a jeśli masz to także poduszeczki na oczy), przyda Ci się także notes lub Twój dziennik i talizman (jakiś przedmiot, który ma dla Ciebie dużą wartość, który lubisz i który doda Ci otuchy w razie napotkania trudności). Będę Wam także proponowała inne praktyki opcjonalne wymieniane przez autorkę na bieżąco.
 
Gdzie i jak będziemy się spotykać?
Spotkania będą odbywały się w formie transmisji na żywo na mojej stronie na Facebooku:
https://www.facebook.com/justyna.joga.olsztyn/
 
Kiedy?
Wyzwanie rozpoczniemy 27ego kwietnia o 19:30 i do 5-ego czerwca będziemy spotykać się codziennie o tej samej porze (w razie zmian będę Was informowała na bieżąco w wydarzeniu).
 
Wyzwanie jest darmowe i otwarte dla wszystkich. Jeśli po jego zakończeniu lub w trakcie poczujesz, że chciałabyś jakoś mi podziękować za ten czas, możesz przelać dowolną sumę na moje konto firmowe, dostępne na stronie www.cilulko-dolega.pl.
 
Jeśli któregoś dnia nie będziesz mogła uczestniczyć w spotkaniu na żywo, możesz odtworzyć nagranie później – wszystkie będą dostępne na mojej stronie.
 
W razie pytań jestem do Waszej dyspozycji:
justyna@cilulko-dolega.pl
tel. 500534416


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *