O ajurwedzie

O ajurwedzie

Czym jest ajurweda?

Ajurweda (Ayurveda) jest tradycyjną indyjską medycyną naturalną, liczącą ponad 5000 lat. Uważa się ją za matkę medycyny, a jej koncepcje stanowią podstawę medycyny chińskiej, arabskiej i greckiej. Współczesna medycyna zachodnia i medycyny alternatywne, przejęły wiele ajurwedyjskich sposobów leczenia, jak choćby homeopatia, naturopatia, aromaterapia czy psychodietetyka. To z niej pochodzą także terapie oczyszczające ciało z toksyn, takie jak masaże, sauna, głodówki czy lewatywy.

Samo znaczenie słowa ajurweda to dosłownie nauka o życiu (ayus – życie, veda – nauka) i odbicie tego można znaleźć w sposobie, w jaki traktuje ona człowieka. Zajmuje się wszystkimi aspektami życia człowieka – ciałem, umysłem, zmysłami (wyodrębnione z ciała jako te, które odbierają sygnały ze środowiska zewnętrznego) i duszą. Wśród metod stosowanych w ajurwedzie są zarówno dietetyka, joga, medytacja, pranajama, psychologia jak i astrologia czy modlitwa. Należy jednak zaznaczyć, że ajurweda nie jest religią, nikomu nie narzuca wiary w konkretne bóstwo czy święte księgi ani obrzędów religijnych – możesz praktykować ajurwedę dla własnego zdrowia i szczęśliwego życia, pozostając katolikiem, buddystą czy ateistą. Jak pisze Robert Svoboda „Gdyby ajurweda była religią, natura byłaby jej jedyną boginią”, która rozliczałaby nas za nasze przewinienia przeciwko ciału (jak w istocie jest ? ). To, że jako nieliczna spośród różnych systemów zajmujących się zdrowiem człowieka, ajurweda obejmuje wszystkie aspekty życia ludzkiego i traktuje nas jako całość – łącznie z ciałem, umysłem i duszą  (które są bardziej subtelne), sprawia, że jest to niezwykle kompletna nauka. Rozumie ona – i jest to wiedza sprzed tysięcy lat – że człowiek jest nierozdzielną całością i to co dzieje się na którymkolwiek poziomie naszego istnienia, ma wpływ na pozostałe. Dziś nie mamy już co do tego wątpliwości, że wiele (jeśli nie zdecydowana większość) chorób ma swoje podłoże w umyśle lub duszy, zaś ajurweda mówiła o tym już daaawno temu.

Jak czytamy w tekstach ajuwedyjskich:

„ Celem ajurwedy jest zachowanie zdrowia zdrowych i wyleczenie chorych”.

Jest to istotne, gdyż ajurweda kładzie bardzo duży nacisk na profilaktykę, zdrową rutynę, stosowanie korzystnych dla nas nawyków żywieniowych i przypraw, styl życia, które dla każdego mogą być nieco inne. Ajurweda uznaje bowiem, że każdy jest inny i nie można zalecić tych samych wskazówek dla każdego – coś co dla jednej osoby będzie bardzo dobre, dla innej może zaszkodzić. Najważniejsze to znać siebie i swoje potrzeby oraz trzymać się tego co nam służy, aby wieść zdrowe, harmonijne i szczęśliwe życie. Definicją zdrowia według ajurwedy jest stan kiedy jesteśmy blisko siebie, w harmonii ze sobą na wszystkich poziomach. Mamy więc na myśli szeroko rozumiany dobrostan i poczucie szczęścia oraz spełnienia.  Ponadto w każdym przypadku, kiedy lekarz ajurwedyjski chce przywrócić zdrowie swojemu pacjentowi, to zawsze szuka on przyczyny problemu, a nie leczy jedynie objawów w ciele, jak to najczęściej bywa w klasycznej medycynie zachodniej.

Zanim lekarz lub konsultant ajurwedyjski, cokolwiek zaleci pacjentowi, najpierw przeprowadza obszerny wywiad, po to aby poznać jego indywidualną konstytucję (prakriti) i aktualny stan (vikriti) oraz sytuację życiową. Zaburzenia naszej naturalnej konstytucji, spowodowane np. niewłaściwym odżywianiem czy nawykami, prowadzą do dolegliwości ciała a w konsekwencji do choroby. Dlatego bardzo ważne jest poznanie swojej prakriti i podjęcie kroków do zrównoważenia jej lub utrzymania w dobrym stanie. Więcej o podstawowych założeniach ajurwedy przeczytasz tutaj.