Mądre dokarmianie ptaków

Mądre dokarmianie ptaków

Zima dla zwierząt, jak już dobrze wiemy, nie jest łatwym okresem. Muszą się zmagać z mrozem, wiatrem i śniegiem a na dodatek trudniej jest im znaleźć pokarm. Jeśli chcesz pomóc ptakom w tym trudnym czasie, a przy okazji móc obserwować je do woli, zaproś skrzydlatych przyjaciół do ptasiej restauracji. Twoją jadłodajnię na pewno chętnie odwiedzą sikory – bogatka i modraszka, wróble, mazurki, czyże, dzwońce i gile. Jeśli zaserwujesz odpowiednie przysmaki do karmnika mogą również zawitać kwiczoły, dzięcioły i grubodzioby. Ptaki w trakcie stołowania się ustalają między sobą hierarchię, czyli „kolejność dziobania” – te które są większe i silniejsze przeganiają mniejsze ptaszki dopóki same się nie najedzą. Królem karmników jest dzwoniec i grubodziób, a spośród drobnych ptaków to sikora bogatka jest zaciekłym wojownikiem, który łatwo nie ustępuje a często próbuje nawet odstraszyć swoich współbiesiadników.

Dokarmiając ptaki musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

– Rozpocznij dokarmianie kiedy zrobi się naprawdę zimno i spadnie śnieg

Jeśli rozpoczniesz karmić ptaki zbyt wcześnie, możesz im zaszkodzić. Część ptaków przed zimą odlatuje z naszego kraju w cieplejsze rejony świata i niektóre z nich mogłyby się przyzwyczaić do Twojej pomocy i nie odlecieć w porę. Wówczas mróz, do którego nie są przyzwyczajone mógłby je bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Pozwól więc odlecieć wszystkim ciepłolubnym ptakom i nie zatrzymuj ich w naszym kraju zbyt wczesnym dokarmianiem.

– Jeśli raz rozpoczniesz dokarmianie nie możesz go przerwać aż do ustania mrozów i stopnienia śniegu.

Ptaki przyzwyczają się do tego, że stale w jednym miejscu znajdują pokarm i nie szukają go wtedy gdzie indziej. Nagły brak pokarmu spowoduje, że będą głodne i nie będą umiały znaleźć go w innym miejscu.

– Karmnik musi być czysty

Karmnik trzeba czyścić z odchodów i resztek jedzenia, pod strumieniem gorącej wody, najlepiej poza domem i w gumowych rękawicach. Możesz poprosić o pomoc w tej sprawie starsze rodzeństwo lub rodziców.

– Karmnik musi być bezpieczny

Karmnik powinien być umieszczony tak, żeby nie mogły dostać się do niego koty i inne drapieżniki polujące na ptaki. Najlepiej ptasią restaurację zamontować na wysokiej i trudnej do wspięcia się nóżce. Żeby większe ptaki nie mogły wejść do Twojej jadłodajni możesz na bocznych ściankach przymocować siatkę o odpowiednich oczkach (np. 5×5 cm).

– Nie podawaj ptakom resztek ze stołu, gdyż sól i inne przyprawy mogą im zaszkodzić. Chleb może być jedynie dodatkiem do ptasiego menu, a nie głównym daniem.

Justyna Cilulko-Dołęga

Tropami Przyrody Nr 1 (3) 2011

mądre dokarmianie Tropami Przyrody Nr 1 (3) 2011_0001 mądre dokarmianie Tropami Przyrody Nr 1 (3) 2011_0002