Konsultacje

Konsultacje

Co to jest?

Konsultacja ajurwedyjska jest spotkaniem, podczas którego na podstawie przeprowadzonego wywiadu i rozmowy ustalamy psycho-fizyczny typ konstytucyjny danej osoby, czyli jego pierwotną naturę (prakriti) lub identyfikujemy istniejące zaburzenia i dolegliwości, poszukując następnie przyczyny ich występowania (vikriti).

Czego dotyczy?

Prakriti czyli nasza prawdziwa natura, jest czymś co zostało ustalone już przy naszym zapłodnieniu (wpływ na to ma stan matki i ojca w chwili poczęcia oraz ich typ konstytucyjny) i jest niezmienne w trakcie całego naszego życia. Można powiedzieć, że jest to indywidualna i charakterystyczna dla danej osoby mieszanka 5 żywiołów, która decyduje o tym co będzie nam służyło a co szkodziło (więcej o koncepcji żywiołów w ajurwedzie i jej podstawowych założeniach przeczytasz tutaj). Znajomość prakriti jest bardzo ważna przy ustalaniu odpowiedniego żywienia, stylu życia, pielęgnacji, duchowych i fizycznych praktyk, najlepszego dla nas zawodu itd. Kiedy stosujemy się do zaleceń odpowiednich dla naszego typu konstytucyjnego cieszymy się dobrym zdrowiem na poziomie ciała, umysłu i duszy. Jeśli natomiast postępujemy przeciwnie, czyli wbrew naszej prawdziwej naturze, np. spożywając nieodpowiednie dla nas produkty, angażując się w czynności i zachowania, które wprowadzają w nas nierównowagę, doprowadzamy do zachwiania homeostazy na wszystkich poziomach, co prowadzi najpierw do różnych dolegliwości a następnie do chorób.

Ustalenie vikriti, czyli aktualnego stanu dosz w naszym organizmie, pozwala poznać przyczynę zaburzeń oraz zastosować odpowiednie rozwiązania, których celem jest przywrócenie nas do stanu zdrowia i równowagi.

Dla kogo?

Dla zdrowych, prawie zdrowych i chorych 😉

Konsultacje ajurwedyjskie są przeznaczone dla każdego, kto jest zainteresowany własnym zdrowiem, samopoczuciem i szczęściem, oraz chciałby lepiej poznać siebie i nauczyć się odpowiednich praktyk wspierających zdrowie i długowieczność. Poznając swoje prakriti zrozumiesz co jest dla Ciebie dobre i naturalne (jakie produkty żywnościowe, przyprawy, sposób gotowania, pielęgnacja, aktywności fizyczne, hobby, praktyki relaksacyjne, oddechowe, duchowe itd), a co Ci szkodzi i powoduje zaburzenia. Nie musisz więc cierpieć na szczególne dolegliwości czy choroby aby wprowadzić już teraz ajurwedyjskie zalecenia do swojego życia i cieszyć się pełnią zdrowia i swoich możliwości.

Konsultacje ajurwedyjskie będą też szczególnie pomocne dla osób, które borykają się z różnymi dolegliwościami na poziomie ciała (np. zaparcia, niestrawność, otyłość, brak energii, słaba odporność, częste przeziębienia, choroby skóry, problemy z zajściem w ciążę, dolegliwości ciążowe, nieregularne miesiączki, choroby autoimmunologiczne, choroby związane ze stylem życia – np. cukrzyca, nadciśnienie itp), umysłu (np. bezsenność, niepokój, przemęczenie, depresja, brak motywacji, apatia) czy duszy (np. brak poczucia sensu, tęsknota za czymś nieokreślonym, brak spełnienia, wypalenie zawodowe) aby pomóc im powrócić do stanu naturalnej równowagi i szczęścia.

Jak to wygląda?

W trakcie konsultacji zadawane przeze mnie pytania będą dotyczyły różnych sfer życia – od spraw związanych z ciałem i fizjologią, przez nawyki, styl życia, psychologię i duchowość. Wszystkie one mają na celu precyzyjne i właściwe ustalenie tylu konstytucyjnego (prakriti) oraz rozpoznanie istniejących zaburzeń (vikriti), ustalenie ich przyczyny i zastosowanie odpowiednich zaleceń.

W czasie jednej sesji możliwe jest ustalenie prakriti lub vikriti, przy czym aby przystąpić do rozpoznania zaburzeń równowagi (vikriti) i leczenia konieczne jest najpierw poznanie naturalnego stanu danej osoby (prakriti). Najczęściej więc zajmie nam to dwie sesje lub jedną połączoną.

Po konsultacji dotyczącej prakriti otrzymasz ode mnie opis swojego typu, wraz ogólnymi zaleceniami.

Po konsultacji dotyczącej vikriti, czyli rozpoznaniu istniejących zaburzeń, otrzymasz ode mnie indywidualne naturalne zalecenia (dotyczące odżywiania, stylu życia, pielęgnacji i możliwych do zastosowania ziół i zabiegów itp).

Konsultacja ajurwedyjska nie jest odpowiednikiem wizyty u lekarza i nie powinna być tak traktowana. Jest to rozmowa, w trakcie której konsultant stara się dotrzeć do prawdy o naturze danej osoby oraz rozpoznać popełniane przez nią błędy (dotyczące odżywiania, stylu życia, pielęgnacji, wykonywanych praktyk, nawyków itd), które powodują występujące dolegliwości lub choroby, a następnie zaproponować naturalne rozwiązania. Należą do nich:

 • zmiana nawyków żywieniowych
 • zastosowanie ziół, naparów, medycznych olejów, przypraw
 • oczyszczanie organizmu
 • zmiana stylu życia
 • wprowadzenie rutyny dnia
 • odpowiednia pielęgnacja
 • właściwie dobrana aromaterapia
 • dbanie o ciało (odpowiednie praktyki fizyczne/aktywności, asany jogi, masaże, zabiegi itd.)
 • dbanie o umysł (odpowiednie praktyki i nawyki, relaksacja, pranajama, medytacja itd)
 • dbanie o sferę duchową (medytacja, mantry, więzi rodzinne, modlitwa)
 • a także inne dobrane indywidualnie w zależności od potrzeb.

Jest to więc raczej porada niż terapia, ponieważ odpowiedzialność za własne zdrowie leży po stronie klienta. Chociaż długotrwałe stosowanie zaleceń ajurwedy może doprowadzić do wyleczenia nawet ciężkich i przewlekłych chorób, jak np. nadciśnienie, to konsultacje i dalsze praktyki powinny być traktowane jako wspomaganie istniejącej terapii a nie jej zastępstwo.

Efekty

Dzięki konsultacji ajurwedyjskiej otrzymujesz pełną wiedzę na temat swojego typu konstytucyjnego oraz odpowiednie dla Ciebie praktyki, a w przypadku istniejących zaburzeń rozwiązania jakie możesz zastosować by powrócić do stanu równowagi i zdrowia. Dzięki temu możesz wyleczyć się z chronicznych lub czasowych dolegliwości, schudnąć, wspomóc zdrowienie (w trakcie leczenia konwencjonalnego), odzyskać siłę i energię, poprawić wygląd skóry i wiele więcej!  Zaczynasz rozumieć siebie, swoje ciało i umysł oraz uczysz się postępować w zgodzie ze sobą i swoją prawdziwą naturą, co sprawia, że czujesz się dobrze, jesteś zdrowy i szczęśliwy. Jest to wiedza przydatna przez całe życie. Rozumiejąc zmiany zachodzące w Tobie wraz z wiekiem, lub pod wpływem różnych czynników, wiesz jak dostosować swoje postępowanie do nich i reagować na nie w odpowiedni sposób. Ajurweda nie jest więc tymczasowym remedium na pewne dolegliwości – jest to kompleksowa nauka, całościowy styl życia, który zawiera odpowiedzi praktycznie na wszystkie pytania dotyczące życia człowieka i jego zdrowia i może być z powodzeniem stosowana na każdym jego etapie.

Uwaga

Rezultaty i efekty zaleceń ajurwedyjskich zależą wyłącznie od osoby, która chce coś zmienić. Ajurweda ujmuje człowieka jako całość, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia (nawyki związane z dbaniem o ciało, odżywianiem itp, stan psychiczny i nasze nawyki wpływające na niego, a także sferę duchową), dlatego też proponowane rozwiązania są kompleksowe. Zmiana na wszystkich poziomach, konieczna do wprowadzenia pożądanej równowagi (a wszystkie one są ze sobą połączone i mają na siebie wpływ) nie będzie możliwa przy braku zaangażowania i poleganiu wyłącznie na ziołach i suplementach, co często dzieje się podczas korzystania z medycyny konwencjonalnej. Efekty stosowania ajurwedy są długotrwałe ale także wymagają czasu, siły woli i cierpliwości. Zazwyczaj jednak są to przyjemne i nieuciążliwe sposoby, po których czujemy się dobrze co motywuje nas do ich kontynuowania.

Zapraszam po wiedzę o sobie i praktyki, które będą wspierać holistycznie Twoje zdrowie przez całe życie! 🙂

Ceny i czas trwania:

 • pojedyncza pełna sesja (prakriti lub vikriti) – 200 zł – ok 60 minut
 • podwójna sesja (prakriti + vikriti) – 350 zł – ok 120 minut
 • kontynuacja – 100-150 zł – 30-45 minut

Miejsce:

Studio Prana, ul. Mickiewicza 7/6, Olsztyn

lub

On-line na Messengerze, Skype lub Zoomie

Zapisy:

telefonicznie: 500 534 416

mailowo: justyna@cilulko-dolega.pl