Archetypy Świętej Kobiecości – Matka

Archetypy Świętej Kobiecości – Matka

Archetyp Matki jest bliski każdej i każdemu z nas, ponieważ wszyscy mamy lub mieliśmy matkę, to dzięki niej jesteśmy na tym świecie. To ona nas urodziła, a potem karmiła, opiekowała się nami i kochała najlepiej jak potrafiła. Być może same także jesteśmy matkami dla ludzkich dzieci, czy to biologicznych, adoptowanych czy „przyszywanych”. A może naszą matczyną troską i miłością otaczamy starsze osoby, zwierzęta, rośliny, uczniów, biznesy, lub nasze artystyczne dzieła. Jest to archetyp obecny w każdym człowieku, u kobiet nieco wyraźniejszy, niezależnie od fazy życia – już nawet małe dziewczynki mają potrzebę opiekowania się lalkami, zwierzętami, rodzeństwem. Matka to ta, która kocha bezwarunkowo, otacza troską coś lub kogoś innego oprócz siebie, jest uważna na potrzeby tej istoty, jest empatyczna, ciepła, wyrozumiała i akceptująca. Archetyp Matki obejmuje także Wewnętrzną Matkę, a więc tą część nas, poprzez którą okazujemy sobie miłość, troskę, zrozumienie, to ta która opiekuje się naszą Wewnętrzną Dziewczynką. Matka rozumiana szerzej to także Natura, Matka Ziemia, Mama Gaja, która podtrzymuje wszelkie życie na Ziemi, karmi nas, daje wszystko czego potrzebujemy, która nas zasila, odżywia, dzięki której się regenerujemy. I wreszcie jest też Wielka Matka – macierz wszelkiego stworzenia, boska siła będąca źródłem miłości i obfitości. Matka jest też drugą z potrójnej bogini. To dorosła kobieta, reprezentująca dojrzałość, płodność, pielęgnowanie i rozwój dzieci, idei, projektów. Symbolizuje ten etap w naszym życiu, kiedy opiekujemy się czymś, zasilamy to swoją energią i patrzymy jak wzrasta i się rozwija, a następuje to spiralnie, kilkakrotnie w ciągu naszego życia i nie dotyczy wyłącznie rodzenia i wychowywania dzieci.

Na listopadowych warsztatach będziemy eksplorować archetyp Matki, z różnych perspektyw. Przyjrzymy się relacjom z naszymi matkami, temu jakimi matkami same jesteśmy, powiemy czym jest matczyna rana i jaki wpływ ma na nasze życie. Zobaczymy jaka jest nasza Wewnętrzna Matka i jak traktuje naszą Wewnętrzną Dziewczynkę, czyli jak my same opiekujemy się sobą. Odpowiemy sobie na pytanie czy tylko kobieta, która ma dzieci, ucieleśnia ten archetyp i może być spełnioną i „prawdziwą” kobietą. Powiemy sobie o jakościach i darach tego aspektu kobiecej psychiki, a także o jego cieniach, zniekształceniach, do których należą m.in. poświęcająca się Matka Polka czy nadopiekuńcza, wtrącająca się w nie swoje sprawy Matka-Kwoka. Przejdziemy także przez procesy połączenia z energią Matki Ziemi i rytuał ponownych narodzin. Poznamy tez bliżej boginię Lakshmi, która symbolizuje energię Wielkiej Matki, bezwarunkową miłość, obfitość w każdej dziedzinie życia i pomyślność. Dowiecie się jak ucieleśniać tą energię w życiu codziennym i jak pracować z tym aspektem po warsztatach. A wszystko to w przyjemnej, bezpiecznej, kobiecej atmosferze, z wykorzystaniem różnorodnych metod, które w łagodny sposób pozwolą odkryć nowe aspekty siebie i zrozumieć więcej.

Kobiety, które zgłoszą się na warsztat otrzymają więcej informacji o tym jak się przygotować w wiadomościach prywatnych.

Kiedy?

19 listopada (sobota) godz. 16.00

Czas trwania 2-3 godziny w zależności od grupy i potrzeb.

Miejsce:

Studio Prana ul. Mickiewicza 7/6 w Olsztynie

Inwestycja w siebie:

150 zł

Prowadząca:

Justyna Cilulko-Dołęga

Nauczycielka jogi w nurcie vinyasa (dynamiczna odmiana jogi), vinyasa krama a także yin jogi (spokojna, statyczna), jogi nidry, myoyin i jogi śmiechu. Certyfikowana konsultantka ajurwedy drugiego stopnia, zafascynowana zdrowym stylem życia i metodami zachowującymi w równowadze ciało, umysł i duszę. Praktyk i nauczycielka metody Soul Body Fusion®. Organizuje zajęcia, warsztaty, wyjazdy i kręgi dla kobiet wspierając je w odnajdywaniu swojej pełni, mocy i zdrowia na każdym poziomie. Praktyk hawajskiej pracy z ciałem poprzez masaż Lomi Lomi Nui. Studentka szamańskiej szkoły Arvick Baghramian. Absolwentka licznych kursów na temat kobiecości i świadomego życia, m.in. Komali Sunder Amorim i Dagmary Gmitrzak. Z wykształcenia przyrodniczka z doktoratem. Uwielbia się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i przekazywać swoją wiedzę. Poprzez swoje poszukiwania, naukę, codzienne życie oraz pracę z ludźmi stara się dotrzeć do prawdy, esencji – o sobie, o świecie, życiu oraz żyć pełnią swojego potencjału. Kocha przyrodę, koty w szczególności, dobre roślinne jedzenie i podróżowanie. Żona zapalonego triathlonisty.

Zapisy:

osobiście u mnie

lub:

e-mail: justyna@cilulko-dolega.pl

tel. 500534416

Potwierdzeniem rezerwacji miejsca na warsztatach jest wpłata całości kwoty gotówką u mnie lub na konto:

Millennium Bank

numer: 49 1160 2202 0000 0003 8860 6560

UWAGA! Tylko wpłata rezerwuje Twoje miejsce – w przypadku zapisu i nieopłacenia zaliczki w ciągu 7 dni, rezerwacja zostanie anulowana.

Ilość miejsc mocno ograniczona – będziemy pracować w kameralnym gronie.

Jeśli masz pytania chętnie na nie odpowiem J

Kontakt:

e-mail: justyna@cilulko-dolega.pl

tel. 500534416

Więcej informacji o całym cyklu spotkań

Zapraszam Was, Drogie Kobiety, w podróż do przebogatego świata kobiecej psychiki, w którym będziemy odkrywać swoją kobiecość poprzez znane (i mniej znane) archetypy. Proponuję Wam cykl warsztatów kobiecych, które będą się odbywać średnio raz w miesiącu przez rok, w czasie których będziemy zgłębiać kolejne aspekty kobiecości.

Każda z nas ma wiele twarzy, aspektów, które budzą się w pewnych okolicznościach. W jednej chwili możemy być czułymi kochankami, troskliwymi matkami, mistyczkami zanurzonymi w boskości, a kiedy indziej przeistaczamy się w dziką kobietę, kreatorkę, wiedźmę czy uosobienie ciemnej bogini. Jesteśmy tym wszystkim (i wiele więcej) jednocześnie, ponieważ mamy w sobie zalążki różnych aspektów kobiecości, które pomagają nam w różnych sytuacjach, wspierają nas, pozwalają zamanifestować w życiu to czego właśnie potrzebujemy. Czasami jeden, lub kilka z nich dominuje, ze względu na warunki w jakich przyszło nam żyć, nasze wychowanie lub przeżyte traumy. Często wiele z nich, które mogłyby nas wspierać są uśpione, nieaktywne i w związku z tym nie możemy korzystać z ich mocy i darów jakie ze sobą niosą. To tak jakby mieszkać w pięknym domu z wieloma pokojami i mieć dostęp tylko do jednego, lub kilku z nich, podczas gdy w każdym są przygotowane specjalnie dla nas cudowne skarby. Albo tak jakby mieć grono wspaniałych, oddanych przyjaciółek i móc rozmawiać i spotykać się tylko z jedną lub dwiema, nie mając dostępu do mądrości, miłości i doświadczenia pozostałych. Każdy z archetypów ma swoje dary dla nas i mocne strony, ale ma także swoją ciemną stronę – np. archetyp matki pod postacią zaborczej matki lub matki poświęcającej się – tzw. Matki Polki. Każdy z archetypów może też zmieniać swoją aktywność w zależności od etapu życia i wyzwań z jakimi się mierzymy. Na moich warsztatach będziemy eksplorować wszystkie te wątki.

Czym są archetypy?

Archetypy zostały wprowadzone do psychologii przez znanego psychiatrę Carla Gustava Junga i można je określić jako występujące w nieświadomości zbiorowej i intelektualnej, wspólne wszystkim ludziom na świecie, pewne wzorce zachowań, symboliczne postacie, czasami powiązane z mitami.

Lucy H. Pearce tak przybliża pojęcie archetypu:

„Archetypy to uniwersalne wzorce energii, które występują w nieświadomości zbiorowej i pojawiają się regularnie w snach, sztuce, metaforach czy opowieściach. Wiele z nich towarzyszy nam przez całe życie, niektóre okazjonalnie, zaś inne są uosobieniem naszych dominujących wzorców autoekspresji. Niektóre z powszechnie znanych archetypów kobiecości to: Królowa, Księżniczka, Matka, Dziwka, Bohaterka. Do innych, zazwyczaj nie przypisywanych konkretnej płci, należą: Nauczyciel, Ofiara, Męczennik, Głupiec.”

Jean Shinoda Bolen pisze:

„Archetypy do indywidualne wrodzone wzorce i predyspozycje psyche każdego człowieka. (…)

Archetypy można porównać do „kodu” zapisanego w nasieniu. To, co wyrasta z nasienia, zależy i od tego kodu, i od rodzaju gleby, warunków klimatycznych, stężenia substancji odżywczych, czułej troski okazywanej przez ogrodnika lub jej braku, wielkości i głębokości doniczki, wytrzymałości danej odmiany. W najbardziej sprzyjających warunkach potencjał nasienia zostaje całkowicie wykorzystany.

Psyche jest znacznie bardziej skomplikowana, archetypy w niej istniejące są uaktywniane przez różne oddziałujące na siebie nawzajem czynniki, między innymi: wrodzone predyspozycje, uwarunkowania rodzinne i kulturowe, poziom poszczególnych hormonów, warunki i fazy życia.”

Na warsztatach, które Wam proponuję będziemy eksplorować archetypy świadomej, dojrzałej kobiecości, czyli takie, które nas wspierają i pomagają dotrzeć do pełni naszego potencjału oraz otwierają na nieskończone możliwości Życia i Wszechświata. Będą to między innymi: Dziewica (młoda kobieta), Matka, Kochanka, Dzika Kobieta, Wojowniczka, Myśliwa, Czarownica/Szamanka, Kreatorka, Ciemna Bogini, Królowa, Mistyczka, Starucha/Mędrczyni. Podczas pracy z każdym z tych archetypów dowiecie się o nim więcej, wykonacie praktyczne ćwiczenia i rytuały, będziemy się dzielić w kręgu swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, będziemy je ucieleśniać poprzez nasze kobiece ciała i przywoływać ich energię. Wykorzystamy różne metody pracy z ciałem, taniec intuicyjny, medytacje, wizualizacje, rytuały, ćwiczenia psychologiczne i coachingowe, pracę z energią, głosem, malowanie, rękodzieło, zabawy i wiele innych. Każdy z archetypów niesie ze sobą wielką mądrość i bogactwo, które jeśli je obejmiemy i przyjmiemy, przyniesie nam niesamowite dary i transformację. Twoje widzenie świata i siebie znacznie się poszerzy i będziesz miała większy dostęp do różnych aspektów Twojej kobiecej mocy. Otwórz się na siebie we wszystkich odcieniach i bądź częścią tej wspaniałej przygody w świętej kobiecej przestrzeni!

Kolejne warsztaty będą się odbywać w przybliżeniu co miesiąc. Można uczestniczyć w każdym z nich niezależnie, ale najbardziej polecam uczestnictwo w całym cyklu, dzięki czemu poczujecie pełnię i bogactwo tego co Wam proponuję. Każdy z nich będzie wyjątkowy i pełny sam w sobie, ale razem są wielką bramą do kobiecego przebudzenia i odkrycia pełni swojej mocy.

Poniżej daty i prawdopodobne tematy (kolejność może ulec zmianie) kolejnych warsztatów z cyklu:

 • 09.2022 – Wprowadzenie i Wewnętrzna Dziewczynka
 • 10.2022 – Młoda Dziewczyna/Dziewica
 • 11.2022 – Matka
 • 12.2022 – Wojowniczka
 • 01.2023 – Myśliwa
 • 02.2023 – Kochanka/Kobieta Zmysłowa
 • 03.2023 – Czarownica/Uzdrowicielka/Szamanka
 • 04.2023 – Kreatorka
 • 05.2023 – Kapłanka/Mistyczka
 • 06.2023 – Dzika Kobieta
 • 07.2023 – Ciemna Bogini*
 • 07.2023 – Królowa*
 • 08.2023 – Starucha/Mędrczyni*

*Daty letnich spotkań mogą jeszcze ulec zmianie.