Warsztaty jogi z Maciejem i Agnieszką Wielobób: Uważność oddechu: wprowadzenie do pranajamy

Warsztaty jogi z Maciejem i Agnieszką Wielobób: Uważność oddechu: wprowadzenie do pranajamy

Czy znasz swój oddech? Czy obserwujesz go? Jest on głęboki i równomierny czy może płytki i urywany? Oddech jest jedną z naszych podstawowych funkcji życiowych, jest z nami przez cały czas a jednak my zapominamy o nim, nie zauważamy go. W czasach wiecznej gonitwy i całej masy codziennych stresujących sytuacji nasz oddech staje się krótki, płytki i często nierównomierny. Nieprawidłowe oddychanie, które niestety możemy zaobserwować u większości z nas, prowadzi do napięć w ciele, niedotlenienia a w konsekwencji pogarsza nasze samopoczucie i zdrowie. Już samo skierowanie uwagi na oddech i wzięcie kilku głębokich powolnych oddechów uspokaja nas i osadza w chwili obecnej. Uważny i pełny oddech wpływa na nasze zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, koncentrację, spokój ducha i odczuwanie teraźniejszości. Między innymi dlatego jest on tak ważny w kontekście jogi. Poniżej o znaczeniu oddechu pisze sam Maciej Wielobób:

„Oddech dla mistyków czy joginów miał i ma bardzo duże znaczenie i to bynajmniej nie ze względu na to, że oddychanie jest nam niezbędne do życia. W rzeczywistości dla mistyka oddech ma 3 wymiary. Pierwszy jest najbardziej oczywisty dla nas – to aspekt fizjologiczny. To tego wymiaru oddechu dotykamy pogłębiając oddech, zatrzymując go, starając się zwiększyć pojemność życiową płuc, a zmniejszyć pojemność zalegającą, skupiając się na tym czy oddychamy nosem czy ustami. Ale dla mistyka nie jest on najważniejszy. Jest istotny o tyle, żeby nie przeszkadzał nam w doświadczaniu oddechu na drugim poziomie czyli w wymiarze psychologicznym. Dla medytującego oddech jest prądem, który niesie nasze różne treści: myśli, emocje, postawy, zachowania etc. Dlatego też, gdy z perspektywy medytacji mówimy o kontroli oddechu to w rzeczywistości mówimy o kontroli tego, co oddech niesie. Gdy nauczamy się być uważnym psychologicznego wymiaru oddechu i kultywować w ramach jego treści, które są spójne z nami, oczyszczać go, możemy dotknąć metafizycznego aspektu oddechu, w którym dotykamy siebie poza identyfikacją z ciałem, oddechem i myślami.” (fragment pochodzi z artykułu „Medytacja: uważność oddechu” ze strony http://maciejwielobob.pl/2016/02/medytacja-uwaznosc-oddechu/).

Pod koniec kwietnia spotkamy się w Olsztynie, aby poznać w praktyce tajniki pranajamy (medytacji oddechu). Będziemy skupiać się na tym, by poczuć w praktyce fizjologiczny, psychologiczny, a może nawet metafizyczny aspekt oddechu, a przede wszystkim nauczymy się wykonywać kluczowych pranajam i dokładnie je omówimy.
W sobotę Agnieszka Wielobób będzie uczyć uważności oddechu w asanach, jak również przygotowywać ciało, oddech i umysł do bardziej subtelnej pracy w pranajamie. Następnie przejdzie do nauczenia 2-3 podstawowych technik medytacji oddechu. W niedzielę nie będziem praktykować asan, poświęcimy czas na bardziej dogłębne zajęcie się tematyką, przez poznanie kolejnych kluczowych technik medytacyjno-oddechowych.

Dzięki warsztatowi będziesz w stanie rozpocząć samodzielną praktykę pranajamy w domu.

Agnieszka i Maciej Wielobób wraz z synem Tymonem
Agnieszka i Maciej Wielobób wraz z synem Tymonem

Nauczyciele prowadzący: Agnieszka i Maciej Wielobób (więcej o nauczycielach przeczytacie na naszej stronie w zakładce Prowadzący)

Czas:

23-24 kwietnia 2016

SOBOTA 23 kwietnia
11.00-18.00 – uważność oddechu w praktyce asan, wprowadzenie do podstawowych technik pranajamy – prowadzi Agnieszka Wielobób (w trakcie około 30 minut przerwy)
NIEDZIELA 24 kwietnia
10.00-13.30 – nauka najważniejszych technik pranajamy, wskazówki do praktyki domowej – prowadzi Maciej Wielobób

Miejsce:

ARToffNIA

Al. Sybiraków 2, 10-257 Olsztyn
( I piętro, obok Szkoły Językowej One School)

CENA:

– Zapisy do 31 marca 229 zł*
– Zapisy po 31 marca 259 zł

* rezerwacja miejsca w promocyjnej cenie następuje w chwili wpłynięcia na konto Organizatora zaliczki w wysokości co najmniej 80 zł lub całości kwoty za warsztaty

Zapewniamy maty do jogi, paski do jogi, koce oraz poduszki, a także wodę i owoce podczas przerwy.

Zapisy:

poprzez stronę internetową – formularz zgłoszenia

telefonicznie pod numerem: 500-534-416

poprzez e-mail: biuro@cilulko-dolega.pl

Potwierdzeniem rezerwacji miejsca na warsztatach jest wpłata zaliczki w wysokości 80 zł lub całości kwoty na konto. Po wpłaceniu zaliczki pozostałą część należności należy opłacić najpóźniej do 20 kwietnia, na konto:

HOBBITON Justyna Cilulko-Dołęga
ul. ks. J. Popiełuszki 26/12

10-693 Olsztyn

numer: 10 1910 1048 2120 8074 3283 0001

Deutsche Bank Polska S.A.

i akceptacja Ogólnych Warunków Uczestnictwa

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – skontaktuj się z nami a chętnie na nie odpowiemy!:)