Vinyasa joga

Vinyasa joga

Vinyasa joga jest dynamiczną odmianą jogi, w której nie zostajemy na długo w żadnej pozycji (zazwyczaj od jednego do ok. 10 oddechów), a ruch jest zsynchronizowany z oddechem. Oznacza to, że najczęściej płynnie przechodzimy od jednej pozycji do drugiej, a oddech nadaje naszemu ruchowi stały rytm (ruch dostosowujemy do oddechu a nie odwrotnie!). Słowo dynamicznie nie zawsze też oznacza szybkie tempo czy intensywny wysiłek – zajęcia mogą być bardziej energetyczne lub spokojniejsze, jednak charakterystyczne zawsze będą płynne przejścia i wykonywanie poszczególnych ruchów w zgodzie z oddechem. Na dwóch biegunach vinyasy moglibyśmy umieścić power jogę – bardzo energetyczną i intensywną oraz slow vinyasę – łagodniejszą, ze spokojnymi przejściami i dłuższym zatrzymaniem w pozycjach. Rodzajem vinyasa jogi jest ashtanga, która charakteryzuje się stałą powtarzalną sekwencją (w zależności od stopnia zaawansowania wykonuje się jedną z kilku sekwencji).

Samo słowo vinyasa pochodzi z sanskrytu – „vi” znaczy w specjalny sposób, „nyasa” – miejsce,  możemy więc rozumieć to jako umieszczanie lub układanie w specjalny sposób. Odnosi się to do kolejnej cechy tego stylu a więc sekwencji jogi – są to poszczególne etapy, fazy czy też fragmenty zajęć jogi, zaprojektowane i ułożone w określony sposób, zależny od celu jaki chcemy osiągnąć. Zajęcia vinyasa jogi są więc tak skonstruowane, aby kolejne asany przygotowywały nas do następnych i równoważyły skutki poprzednich. Przykładem sekwencji jogi jest Powitanie Słońca, często wykorzystywane jako element rozgrzewki na początku zajęć. Fragment powitania Słońca, może być też wpleciony pomiędzy inne sekwencje czy pojedyncze asany w celu podtrzymania ciepła i energii w ciele. Charakterystyczny dla vinyasy jest też specyficzny rodzaj oddechu stosowany podczas wykonywania asan – oddech ujjayi, zwany też oddechem oceanicznym, gardłowym, szumiącym czy zwycięskim. Skupienie się na oddechu (słyszymy go i czujemy) oraz na ruchu, pozwala odpocząć umysłowi, gdyż zmusza nas do bycia tu i teraz świadomie w naszym ciele.

Z uwagi na płynność ruchów, a czasami szybsze tempo, w vinyasie nie przykładamy dużo uwagi do precyzji wykonywania pozycji i ustawienia ciała. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa (w tym aktywację mięśni głębokich, tzw. bandhy) pozwalamy ciału podążać za ruchem. Z czasem uczymy się prawidłowego ustawienia i stosujemy je automatycznie. Z tego względu korekty manualne (kiedy nauczyciel podchodzi i dotykając koryguje ustawienie ciała) zdarzają się stosunkowo rzadko. Najczęściej jest to korekta słowna powtarzana do całej grupy bądź konkretnej osoby. W vinyasie to nie precyzja, ale sam ruch wraz oddechem jest dla nas najważniejszy.

Podczas praktyki vinyasy poruszamy całe ciało, angażujemy wszystkie stawy, masujemy narządy wewnętrzne, wchodzimy w niewykorzystywane na co dzień zakresy ruchu, rozgrzewamy ciało, poprawiamy krążenie, wzmacniamy mięśnie, uelastyczniamy tkanki. W efekcie czujemy się lekko i harmonijnie, spalamy kalorie, wyszczuplamy i rzeźbimy sylwetkę, zwiększamy swoją sprawność i zdrowie kręgosłupa oraz pogłębiamy oddech.

Vinyasa jest stylem jogi, która daje nam wszystko czego potrzebujemy i możemy ją dowolnie dostosowywać do naszych potrzeb – jest przestronna, pojemna i wyrozumiała. Ćwicząc vinyasę możesz wzmocnić ciało, przyspieszyć krążenie i oddech, rozciągnąć się, uspokoić, dać sobie wycisk lub delikatność i łagodność. Ty decydujesz jak wykorzystasz nieskończone możliwości tańca ciała i oddechu na macie podczas praktyki vinyasy.