Myoyin

Myoyin

Myoyin to praktyka stworzona przez Jo Phee, znaną nauczycielkę yin jogi, która łączy w sobie elementy masażu powięziowego oraz yin jogi. W czasie zajęć bardzo często wykorzystuje się piłeczki do masażu, płytki Guasha, kostki do jogi, a także wykonuje się masaż dłońmi, w tym uciskanie punktów akupresury. W celu podniesienia efektywności tej praktyki, podczas używania różnych pomocy – np. piłeczek, dodatkowo wykonuje się pewne pozycje jogi.

Punkty spustowe

Masaż piłeczkami wykonuje się na mięśniach całego ciała, szczególną uwagę poświęcając tzw. punktom spustowym. Są to punkty w ciele, w których czujemy szczególny ból, są one bardzo wrażliwe. Są to także miejsca, które można określić jako zastane, sztywne i w pewnym stopniu unieruchomione. Powstają one tylko i wyłącznie na mięśniach i mogą powodować ich skurcze, ograniczać ruch mięśni i stawów, uciskać na naczynia krwionośne i nerwy. Przyczynami powstawania punktów spustowych są: ciągłe lub powtarzające się napięcie, uszkodzenia mięśnia, nierówności szkieletowe, trudności emocjonalne lub mentalne, nieprawidłowe nawyki ruchowe, postawa ciała, a także nadużywanie lub niewystarczające używanie mięśni. Punkt spustowy jest wyczuwalny jako napięte, twarde włókna mięśniowe lub nawet guzek. Może się przejawiać jako wrażliwe miejsce, reagować drganiem lub nawet bólem w innym miejscu.

Masaż powięziowy MFR (Miofascial Release)

Masaż powięziowy MFR obejmuje różne techniki i praktyki, które mają na celu rozluźnienie napiętych mięśni szkieletowych oraz zmniejszenie napięcia w tkance łącznej (powięzi – fascia), która otacza, łączy, oddziela i podtrzymuje mięśnie. Mięśnie (myo) oraz powięź (fascia) tworzą w istocie nierozerwalną całość, która funkcjonuje wspólnie i wzajemnie na siebie wpływa. Przykładami terapii MFR jest terapia manualna (masaż), rolling, terapia punktu spustowego, bańki, guasha, akupunktura/akupresura, rozciąganie, joga czy automasaż.

Korzyściami z praktyki masażu powięziowego są:

  • Poprawiona zdolność fizyczna,
  • Poprawiona postura oraz stabilność fizyczna,
  • Zmniejszenie ograniczeń tkanki łącznej (powięzi),
  • Usprawniony układ krwionośny i limfatyczny,
  • Poprawione nawodnienie tkanek,
  • Zmniejszenie bólu oraz sztywności,
  • Poprawa koordynacji,
  • Poczucie większego luzu w ciele,
  • Uwolnienie napięć, wpływające również na zmniejszenie np. bólu głowy.

Zajęcia rozpoznamy od rozgrzewki – poruszenia i rozwibrowania powięzi w całym ciele (powięź bardzo „lubi” różne wektory ruchu, drgania, wibracje, podskoki). Podczas praktyki Myoyin masujemy piłeczkami różne mięśnie w ciele. Zajęcia mogą obejmować całe ciało lub wybrane jego części, mogą też traktować jakieś zagadnienie funkcjonalnie, mając za cel np. zmniejszenie napięcia w dolnych plecach lub barkach i koncentrując się na powiązanych z nimi obszarach. Masaż, szczególnie w problematycznych rejonach, może być na początku bolesny, ale w miarę regularnej pracy i zmniejszania napięć, ból także staje się mniejszy. W czasie zajęć jak, również po, zaleca się picie dużych ilości wody. Jest to spowodowane poruszeniem powięzi, która kiedy jest sztywna i napięta jest bardziej sucha, natomiast przy rozklejaniu włókien i rozciąganiu jej, zaczyna chłonąć wodę z okolicznych tkanek (prawidłowa powięź jest wilgotna i może się ślizgać po otaczających tkankach). Dlatego na zajęcia Myoyin koniecznie weź ze sobą wodę do picia, wygodne ubranie (chociaż zbyt luźne może trochę przeszkadzać) i otwarte nastawienie 🙂